Infolinia i umawianie wizyt
Telefon +48 505 148 794
+48 22 831 28 06

Zapisy w godzinach
10:00 – 20:00
od poniedziałku do piątku

e-mail: poradnia@zdrowerodzicielstwo.pl

Andrologia

Nasza Poradnia specjalizuje się także, w leczeniu zaburzeń funkcjonowania męskiego narządu płciowego.

Andrologia i leczenie bezpłodności w Poradni Zdrowego Rodzicielstwa

Dr Marek Ciesielski - Niepłodność mężczyzn. Przyczyny, profilaktyka i leczenie

Dr Marek Ciesielski – androlog odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące niepłodności mężczyzn, wyjaśnia jej przyczyny, mówi kiedy i jak się badać.

Jaki mamy procent niepłodności mężczyzn?

Dr Marek Ciesielski: Trudno to określić, ponieważ różne publikacje podają różne dane wartości, które wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent populacji mężczyzn. Zależy to oczywiście od wieku, lokalizacji geograficznej, zawodu.

Gdzie leżą przyczyny niepłodności mężczyzn?

Czynników niezamierzonej bezdzietności może być wiele. Mogą to być choroby infekcyjne, choroby ogólnoustrojowe, przyczyny genetyczne, błędy żywieniowe. Są to wszystkie przyczyny, które mogą powodować jakiekolwiek zmiany zdrowotne.

W jakim wieku młodzi chłopcy powinni już konsultować się z lekarzem andrologiem?

To jest bardzo niedoceniany problem. Chłopcy powinni być badani przez lekarza kompetentnego właściwie tuz po urodzeniu. Tak jak wiele lat temu udało się już zdiagnozować problem związany z niestąpieniem jąderek i praktycznie nie ma dziś już problemu z tym problemu, tak że teraz powoli zwraca się uwagę, że za małą rolę przykłada się do diagnozowania długości prącia. Są to często zaniedbane przypadki, ponieważ jak się uważa długość prącia u noworodka płci męskiej powinna wynosić co najmniej 2.5 cm, mierzonego od spojenia łonowego do końca członka. Można je leczyć hormonalnie przez pierwszych 6 miesięcy życia. Później to leczenie już raczej nie jest skuteczne. Czyli już w tak wczesnym etapie życia należy zwrócić uwagę czy nie występują jakieś zmiany u chłopców. Oczywiści później w przypadku jakichkolwiek objawów w tej okolicy takich jak ból, infekcje należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Później oczywiście w okresie dojrzewania takie problemy jak np. opóźnione dojrzewanie, opóźnienie dojrzewania  – te wszystkie problemy powinny być skonsultowane, później w okresie dojrzewania płciowego i wczesnej dorosłości.

Następnie mężczyzna powinien wykonać badania urologiczne czyli zmierzyć swój poziom PSA – antygenu prostaty w wieku około 40 lat. Jeśli jest poniżej 1 to kolejna konsultacja może nie androloga, ale urologa za kilka lat, np. w wieku 48 lat. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek problemów, np. z oddawaniem moczu powinna nastąpić konsultacja urologiczna.

Także praktycznie mężczyzna powinien być badany i diagnozowany przez lekarza praktycznie przez całe swoje życie.

Kiedy można stwierdzić, że jest występuje niepłodność mężczyzn i jak można leczyć?

Najczęściej niezamierzoną bezdzietność rozpoznaje się jeśli kobieta w małżeństwie nie zachodzi w ciążę po jednym roku regularnego współżycia. Zazwyczaj diagnozuje się oboje małżonków. Jeśli para jest starsza rekomenduje się diagnostykę wcześniejszą, ponieważ należy mieć na uwadze, że płodność kobiety znacznie spada z wiekiem.

W takim przypadku razem powinni się konsultować? Kobieta u ginekologa, a mężczyzna u androloga?

Tak. Ewentualnie ginekolog powinien skierować mężczyznę do konsultacji andrologicznej.

Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa – konsultacje androloga >>

Jaki procent mężczyzn udaje się wyleczyć z niepłodności?

To wszystko zależy od przyczyny tej niezamierzonej bezdzietności. Są przypadki, gdzie nie zalecamy praktycznie leczenia niezamierzonej bezdzietności, np. w przypadku wad genetycznych, gdzie praktycznie szans na wyleczenie nie ma. Zdarzają się oczywiście takie incydentalne przypadki gdzie taki mężczyzna zostaje ojcem. Jeśli są to zaburzenia higieniczne lub styl życia, np. nadużywanie papierosów, alkoholu, niehigieniczny tryb życia typu wypijanie olbrzymiej ilości kawy, coca-coli, przegrzewanie tej okolicy, również błędy żywieniowe, czyli jednostajna dieta, nieurozmaicona bez witamin i mikroelementów. Także tutaj szanse są dość duże. Porównywalne z technikami wspomaganego rozrodu. Zresztą nawet w rekomendacjach technik wspomaganego rozrodu należy zaznaczyć, że należy podejść po nieudanej próbie diagnozy i leczenia.

Skuteczniejsze jest leczenie naturalne niż In vitro?

To znaczy zawsze należy znaleźć przyczynę ponieważ w ten sposób się nie postępuje, że np. bierzemy dwie grupy pacjentów i tym oferujemy tylko leczenie wspomaganego rozrodu bez diagnostyki poszerzonej, a tym proponujemy bardziej naturalne metody i później porównujemy. Raczej zaczyna się od diagnozy problemu. Należałoby sprawdzić na wejściu jakie populacje pacjentów porównujemy. Są różne publikacje, które podają różne dane. Być może na te dane wpływa również światopogląd autorów, ewentualnie przez jakie firmy są sponsorowani i kto ma w tym interes.

Czy w Polsce jest wystarczające liczba andrologów w stosunku do zapotrzebowania?

Wydaja się, że nie. Ale głównie to jest problem związany z małą świadomością problemu. Dam taki przykład. W zootechnice zwierzęta rozrodowe mają dietę, warunki życia ściśle określone. Pasze, mikroelementy, witaminy wywożone są praktycznie co do, co do grama. Natomiast u mężczyzn różne bywa.

Skoro taka mała jest świadomość, to dlaczego tak mało mówi się w mediach o tym?

Wydaje mi się, że być może jest to związane z komercjalizacją medycyny. Metody takiego konserwatywnego leczenia, naturalnego są znaczenie tańsze w stosunku do technik wspomaganego rozrodu są znacznie tańsze. I tu raczej problem leży w pieniądzach i komercjalizacji. Ja osobiście wolałbym używać terminu leczenie konserwatywne czy bardziej zachowawcze, które niesie ze sobą znacznie mniejsze ryzyko dla pacjentów, dla par i ich przyszłego potomstwa niż techniki wspomaganego rozrodu.


Dr Marek Ciesielski – androlog kliniczny, ginekolog – położnik, specjalista medycyny rodzinnej, przyjmuje w Warszawie w Poradni Zdrowego Rodzicielstwa. Umów wizytę >>

Infolinia i umawianie wizyt
Telefon +48 505 148 794
+48 22 831 28 06

Zapisy w godzinach
10:00 – 20:00
od poniedziałku do piątku

e-mail: poradnia@zdrowerodzicielstwo.pl