Andrologia

– Androlog –
– Androlog –
DR MAREK CIESIELSKI Androlog Warszawa

Dr n. med. Marek Ciesielski

Specjalista medycyny rodzinnej, androlog, ginekolog-położnik. Andrologia ukończona na European Academy of Andrology. Zajmuje się leczeniem niezamierzonej bezdzietności u mężczyzn, zaburzeniami erekcji, hipogonadyzmem (obniżonym poziomem hormonów płciowych u mężczyzn), problemami związanymi z nadużywaniem sterydów, etc.

Ginekolog Warszawa prof. Bogdan Chazan i dr Ewa Ślizień - Kuczapska
– Androlog –
– Androlog –

Dr Marek Ciesielski

 – androlog kliniczny, ginekolog – położnik, specjalista medycyny rodzinnej o andrologii, niepłodności mężczyzn i badaniach jakie powinien wykonać mężczyzna.

Czym zajmuje się andrologia?

Można powiedzieć, że jest to męska ginekologia. Zajmuje się problemami męskiej niezamierzonej bezdzietności. Zajmuje się też innymi problemami, typu: zaburzenia erekcji, ginekomastia, niski poziom hormonów płciowych męskich pierwotny i wtórny, a także wieloma innymi męskimi problemami.

Czy dużo jest niepłodnych mężczyzn?

W medycynie używany pojęcia czynnik męski, czynnik kobiecy. Zazwyczaj jest tak, że na niepłodność składa się 40 proc. czynnik kobiecy, 40 proc. czynnik męski, pozostałe 20 proc. czynniki wspólne i mężczyzny i kobiety.

Najczęściej niepłodność kojarzy się z kobietą. To kobiety leczą się, badają, a nie zawsze mężczyźni. Czy mężczyzna boi się, że może nie być płodny?

Wbrew pozorom mężczyźni są bardziej wrażliwi. Są tą słabszą płcią. Większość poronień płodów, to są jednak płody męskie i większa śmiertelność panuje wśród chłopców. Co prawda na 100 dziewczynek rodzi się 106 chłopców, ale później w grupie wiekowej 6-12 lat wśród chłopców jest większa śmiertelność.

To że kobieta jest badana najpierw być może jest czynnikiem kulturowym, który nie do końca jest jeszcze przełamany. Jak zacząłem studiować to mówiono, że mężczyznę należy diagnozować po 2 latach niezamierzonej bezdzietności. Później na ostatnim roku już mówiono, że po jednym roku, a jak byłem na stażu to już mówiono, że należy jednocześnie diagnozować i kobietę i mężczyznę.

W Polsce jest mało andrologów?

Praktycznie jak spotykamy się na międzynarodowych konferencjach to wszyscy polscy androlodzy mieszczą się przy jednym stole i to takim niezbyt dużym.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna?

Oczywiście w pierwszych latach życia chłopcy powinni być badani przez pediatrów, ale nie zapominajmy, że są jeszcze kolejne problemy typu stulejka, spodziectwo, które również powinny być zdiagnozowane i wyleczone w dzieciństwie.

Później są oczywiście takie problemy jak przedwczesne dojrzewanie płciowe czy też opóźnione dojrzewanie płciowe. Następnie chłopiec powinien być oceniany przez lekarza w wieku dojrzewania jak i później podczas komisji wojskowej. Niestety podczas komisji wojskowej często się zdarza, że to badane jest dosyć pobieżne czy też powierzchowne i nie wychwytuje się wielu problemów, które powinny być zdiagnozowane w dzieciństwie.

Następnie takim okresem w życiu mężczyzny jest kiedy zamierza zostać ojcem. Warto wtedy przebadać się i zadbać o swój stan zdrowia.

Kolejnym etapem jest 40 rok życia, kiedy każdy mężczyzna zgodnie z zaleceniem towarzystw naukowych powinien wykonane badanie PSA. Jeśli jest poniżej 1 to kolejna wizyta dopiero za 8 lat.

Po 50 roku życia powinno zostać wykonane badanie prostaty, ale to już jest raczej zadanie urologów. Oczywiście przez ten okres powinniśmy zajmować się zaburzeniami hormonalnymi, typu przedwczesne wygasanie czynności endokrynnej jąder.

Ginekolog Warszawa prof. Bogdan Chazan i dr Ewa Ślizień - Kuczapska